Píšu

Proč a jak nakupovat foto techniku v bazarech?

PR oddělení všech výrobců se předhánějí v tom, kdo vymyslí údernější kampaň, a výsledkem je zdaleka nejvíc zmatených fotografů v historii focení. A tak se v bazarech kupí hračičky, které nemají ani rok, jsou používané jenom na “zaběhnutí” (než původního majitele zláká další reklama) a ceny tam u techniky, která nemá mnoho nafoceného, padají zajímavě dolů.

Bazary už dávno nejsou zlo

Je pravda, že nakupování v bazarech chce pár jednoduchých bezpečnostních opatření. Abychom se nespálili, dorazilo nám to, co si myslíme, že je předmětem prodeje a dorazilo nám to ve funkčním stavu. Zrovna aktuální doba ale přeje každému, kdo se nebojí pohledat v technice z druhé ruky, protože zdaleka neplatí, že je všechno jenom rozhrkané a na vyhození.

Zvlášť když ubývá míst, kde si jeden může různé typy fotoaparátů osahat. Oč jednodušší by bylo vybírat fyzicky místo po internetu a nebýt závislý na několika velkých městech, namísto toho, abychom do nekonečna zírali do monitoru a snažili se z něj vykoukat, jestli nám daná hračička sedne a jestli neděláme chybu.

Indikátory aneb Jak prověřit prodejce a zboží

První indikátor je možné najít na Facebooku v prodejních skupinách. Pokud si všimnete jednoho uživatele, která neustále prodává různé komplety těla a objektivu, chce to zbystřit. Minimálně projeďte jeho jméno Googlem. Může to mít nevinné vysvětlení – může se jednat o člověka z bazaru s fotografickou technikou, ale zrovna u bazarových prodejů neplatí, že je věrohodnější ten, který prodává hodně fotoaparátů. Jak k nim přišel?

Druhý indikátor jsou databáze jako nepoctivci.cz – pokud se někdo někdy spálil s bazarovým prodejem, je velká šance, že prodejci “vystavil vizitku” na některém ze serverů, které se zabývají sběrem hodnocení uživatelů nebo přímo prodejem techniky. Pokud máte v plánu od někoho koupit kousek do výbavy, můžete minimálně zjistit, jestli už někde nemá škraloup.

Samostatnou kategorií je nákup techniky k zrcadlovkám. Nedá se mluvit o tom, že ta technika není používaná, protože se nejčastěji jedná o prodej schopných kousků od fotografů, kteří přešli na lehčí fotoaparáty (i když … už jste viděli, jak velká jsou světelná zoomová skla na Sony?) a DSLR komponenty už nevyužijí. Vyptejte si od prodejce víc detailnějších fotografií, pokud se nedomluvíte na osobním předání, a nezapomeňte, že minimálně Sigma nebo Tamrom mají víc verzí týchž objektivů a je potřeba hlídat, jestli kupujete variantu s pohonem ostření nebo bez něj.

Nakolik je novější vážně lepší?

Je vůbec nutné nakupovat veškerou techniku fungl novou? Pokud nevíte, jestli sedne, je vhodnější bazarová – dá se případně prodat dál za podobné peníze. Jestli chcete koupit první fotoaparát potomkovi a chcete něco podobnějšího zrcadlovce nebo bezzrcadlovce, je vhodnější rozbalená nebo zánovní z bazaru – protože zatím netušíte, jestli u toho potomek vydrží. U profesionálních fotografů to je samozřejmě jiný příběh, ale profesionální fotograf nebude po internetu hledat rozumy ohledně toho, jestli má koupit fototechniku z bazaru.

A pak to taky chce neudělat jednu ze čtyř častých chyb, které se při výběru techniky objevují…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *