Fotodeník

Renesance fotek na výšku aneb Já nemám co dát do Stories

Vzpomínám si na dobu, kdy se fotografům pravidelně neúnavně připomínalo, že mají fotit i na výšku. Zvlášť předlohy, které do portrétního formátu přirozeně zapadají. Tehdy to vypadalo tak trochu jako boj s větrnými mlýny, protože kromě portrétistů bylo těžké zvlášť začínající fotografy k něčemu takovému přimět. Stačila jediná aplikace a trendy se změnily.

I když je pravda, že to muselo přijít skrz technologii, kterou nikdo nemusí překlápět o devadesát stupňů. Pro fotky v portrétním módu platí stejná pravidla jako pro ty na šířku, jen jsou ty pomyslné vodicí linie poněkud delší a celkový obraz protáhlejší. Až mobily vyučují uvažovat široké okolí v dlouhém módu a oči si na jiný formát začaly pomalu zvykat.

I na výšku to jde

Ve formátu na výšku funguje dobře úzká dlouhá vodicí linie, která plyne celým snímkem. Potřebujeme provést oko diváka zleva doprava a shora dolů, i když to znamená úzký formát. V tomto ohledu se nic nezměnilo, stejně jako stále platí fakt, že si můžeme vypomoct zrcadlením nebo vodorovnými bloky, ze kterých vyskládáme obraz.

Objektem pro fotky na výšku nemusí být pokaždé nutně člověk. Voda, stromy, stavby – jde jen o úhel pohledu. Paradoxně může být právě mobil užitečným nástrojem, který nám pomůže dívat se na svět v portrétním režimu. Ten se nám zase z podstaty konstrukce kolikrát nechce naklápět na šířku (youtubeři by mohli vyprávět) , tak je nakonec ideálním médiem, které učí náš pohled dívat se na svět v úzkém formátu.

Instagramový efekt

I když je otázka, jestli je Instagram v dnešní době fotografům k něčemu dobrý (dosahy jsou zaškrcené na nejnižší možnou míru a dokud si nezaplatíte, vaše fotky ve feedu pořádně neukážou) , pořád platí, že Instagram Stories fotografy učí zase uvažovat i ve formátu na výšku. Stačila jediná aplikace, která změnila zajeté myšlení vybudované za několik posledních let.

Formát je aktuálně to poslední, co by fotografy drželo zpátky. A pak že ty změny jsou jenom k horšímu…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *