4 důvody, proč jsou DSLR platná varianta i v roce 2019

Je toho všude dost. Zrcadlovky jsou mrtvé, značky od nich upouštějí, všechny zásadní technické inovace přijdou do bezzrcadlovek. PR mágové se činí a davy lidí přebírají jejich teze: kdo by se v roce 2019 staral o zrcadlovky? Je pravda, že mám natrvalo v tašce Panasonic GX80 – je menší a nestává se, že se mi nechce tahat z tašky ven. I tak: proč se stále starat o zrcadla?

1. Zběhlíků je všude dost

… a tlačí cenu techniky dolů, níž a ještě níž. Je to jako s autem: jak jej vyzvednete z obchodu a vyjedete s ním na ulici, už za něj při prodeji nedostanete plnou cenu. Bazary jsou plné zánovní techniky, které není ani rok a nebylo s ní nějak hrubě zacházeno. Jsou to nástroje od fotografů, kteří se rozhodli vyměnit zrcadlo za bezzrcadlo a jelikož jich je víc než dost a na trhu je velká poptávka spíš po bezzrcátkách, tlačí to cenovky za prakticky nové stroje na hodně nízké hodnoty.

2.Levnější kvalitní objektivy

Ano, i na Panasonic se dá v bazarech narazit na světelné zoomy za 15 000 Kč namísto pětadvaceti, ale pořád platí, že na zrcadlovky seženete objektivy levněji (pokud se bavíme o nákupech, které jsou k dostání od fotografů, kteří mění systém nebo přezbrojili na jiné sklo) . Je to výhoda zvlášť když sháníte komplet konkrétního těla a konkrétního objektivu, případně pokud fotíte mobilem, víte přibližně co vás zajímá a rádi byste poskládali aparát podle svých potřeb. U bezzrcadlovek jsou pod 10 000 Kč jenom pevné objektivy a zajímavě světelné zoomy se pohybují kolem 20 000 Kč .

3.Větší šance, že vybudujete systém

Ceny celkově můžou za to, že se kolem zrcadlovek daleko snáz buduje celý podpůrný tým objektivů a doplňků. Ano, krapet větší a do kapes nevhodný, ale uvádí se, že nástroj s výměnnými objektivy má největší smysl tehdy, můžete-li využít ten samotný fakt, že se skla dají měnit. Souhlasím s tím, že portrétista toho o moc víc nepotřebuje – spíš bude řešit odrazné desky nebo svícení než sedm objektivů, ale je pravda, že u bezzrcadlovek se skrze ceny častěji stane to, že si člověk koupí jeden objektiv a konec.

4.Jedna baterka vydrží daleko víc

Kapacita baterií … K Panasonicu GX80 mám celkem tři a když jsem v lednu 2019 kupovala Nikon D7100, dost jsem se divila, kolik toho ta baterka na jedno nabití zvládne. Miniaturizace se tady projevila v kapacitě baterek, protože jsou na zrcadlovky i bezzrcadlovky stále akumulátory na stejné bázi, a té chemikálie, která šťávu pro aparát obstarává se do menšího kvádříku logicky vejde daleko míň. Pokud máte žánr aspoň trochu náročný na odčerpávání baterky, s mirrorleskami budete dost trpět. Sériové snímání, práce s blesky, natáčení – ono se to nezdá, ale když vám k tomu všemu u bezzrcadlovek svítí ty displeje dva (jeden na zadní straně aparátu a ten druhý v podobě elektronického hledáčku) , na spotřebě energie to bude poznat.

Je hloupost vybírat fotoaparát podle toho, co je zrovna v módě. Můj poslední aparát mi vydržel osm let, a za tu dobu se stihly modely na předních příčkách žebříčků vyměnit hned několikrát. Hobby fotografové většinou nemívají takovou spotřebu aparátů, aby museli z technických důvodů měnit každý rok. Bezzrcadlovky nejsou v dnešní době jediná variata, a je fajn na to nezapomínat.

4 důvody, proč jsou DSLR platná varianta i v roce 2019

4 komentáře u „4 důvody, proč jsou DSLR platná varianta i v roce 2019

  1. V žádném případě nejsou jediná varianta. Radím je hobby fotografům a těm, co chtějí lepší foťák a hezčí fotky pro svoji potřebu. Pro profesionály ale patřím do dslr týmu.
    Fajn článek, je hezké, že se na to dokážeš jako jedna z pár podívat objektivně 🙂

  2. Dlouhou dobu jsem fotil na Nikon D90 a letos jsem řešil co a jak dále a skončil jsem u Fuji X T 30 a mohu říct že je to na dalších deset let vyřešené 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek