author kain kalju

Filtry a stativ: Svět se mění a já s ním

Nevybírala jsem nic, co by se mi hned rozpadlo. Dokonce i u filtrů jsem vsadila na značku B+W, skrz delší přechod a “zažehlovací” technologii – jak budu filtry čistit, nepůjde dolů barvivo z přechodu a filtr nebude flekatý. Nakonec to skrz můj pracovní postup dopadlo všechno trochu jinak.

Polarizační filtr má neoddiskutovatelný efekt na fotku, jenom jsem se jej nenaučila používat. Vím co a jak s ním, jenom jsem mu nenašla místo ve vizuální podobě svých fotek. Stejně tak s vyrovnáváním jasu a s přechodovým filtrem. Raději exponuju trochu víc do stínů a vytáhnu data z RAWu.

Stejně tak stativ. Vím, k čemu je. Jenom jsem se raději naučila držet i hodně dlouhé časy v ruce. Pomohl tomu fakt, že se nevěnuju wildlife a můj nejdelší objektiv má 150 mm ohniskovou vzdálenost.

Tak, jako se začátečníkům radí nekupovat externí blesk dokud nezjistí, co a jak budou potřebovat, tak i já mám ze svých začátků pár prvků, které jsem si mohla odpustit. Jo, tehdy jsem to vcelku i používala, ale roky jdou a na součástky se už delší dobu práší.

Naproti tomu investice do vzdělání a do cestování nebude zbytečná nikdy. Všechno, co nám pomůže rozvíjet náš talent se počítá a spíš než na teorii je dobré zaměřit se na praxi. Teorie člověka dokáže utopit tak kvalitně, že se vám už nemusí podařit najít pevná zem. Je to také jeden z důvodů, proč tolik nadšenců s fotografií končí ještě dřív, než s ní pořádně začalo.

Dokud jsem fotila do JPEGu, filtry byly cenná pomoc. Pak jsem se ale přestala bát RAWu a zjistila jsem, že se dá spousta věcí upravit digitálně. I když ty filtry nejsou marná věc ani teď – učí člověka zpomalit a přemýšlet. Stejně tak focení do JPEGu. Najednou musíte fotit co nejvíc na přesný výsledek a hodí se jak přemýšlení, tak konkrétní filtry pro určitou práci.

Hraju si s myšlenkou fotografické výzvy. Jak jsem si zvykla upravovat surová data, udělat projekt do JPEGu. Velmi omezený prostor na chyby a nutnost vědět, co dělám a proč to dělám. Jak už delší dobu v kuse prší, líhnou se mi v hlavě samé takové hlouposti …

Author: Andrea V.

One thought on “Filtry a stativ: Svět se mění a já s ním

  1. Polarizační filtr používám skoro neustále, snad kromě nočního focení. Přechodovým filtrům jsem na chuť nepřišel, ale mám rád šedé neutrální na pohyb oblaků a vody, čím silnější, tím lepší. Takže to u mě v takových případech bez stativu nejde :-).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *