Zápisky

Hračky kam se podíváš

Prakticky od začátku obdivuju fotografy, kteří si vyberou jeden nástroj a od začátku furt fungují s tím jedním. Já jsem nebyla ten případ. Kolikrát jsem si říkala, že by pro mě bylo ideální zaměstnání někde v Megapixelu nebo Fotoškodě – čistě jenom proto, že jsem dost zkoušela co je na trhu k dispozici a změnit zaměstnání by byl způsob, jak se k tomu dostat bez týrání prasátka.

Základ byla zrcadlovka Nikon. To bylo v době, kdy hlavní hráči byli Nikon a Canon a tam to bylo v pohodě. Pak ale přišel divoký západ v podobě bezzrcadlovek a já jsem si vyzkoušela od kompaktů přes micro four thirds snímače a APS-C až po full frame. Každý tvrdil něco jiného a já jsem se pomalu dostala do bodu, kdy jsem si osahala téměř všechno, co mě zajímalo. Na jednu stranu jsem ráda, že jsem si tu možnost dopřála, aspoň mám ty zkušenosti. Na stranu druhou to není systém, který bych mohla komukoliv doporučit.

Tak jsem zjistila, že hlavní rozdíly jsou ve velikosti objektivů. Co se týká těl samotných, zvlášť v poslední době se usadily na podobných rozměrech a korunu tomu nasadil Panasonic, který má „housing“ úplně stejný jak pro tělo s micro four thirds snímačem, tak pro full frame foťák. Záleží tedy výhradně jenom na tom, jak moc velký snímač pro sebe potřebujete a jak velké objektivy jste ochotní tahat.

Taky už bych se neodvažovala tvrdit, že je full frame jistota vhodná pro každého. Sama jsem se vrátila k o trochu menšímu snímači a zvolila jsem menší tělo. Ono se toho hlavně na internetu napovídá skutečně dost a mnohdy to nemá s realitou co dělat. Celkově byla nejlepší ta rada, která říkala, že se mám zaměřit na fotky a techniku nechat bokem. Jenže kdo by se tím řídil, když je kolem tolik hezkých hraček? Tak o pár let později a o dalších pár tisíc lehčí jsem uklízela a prodávala na bazaru a užívám si ten stav, kdy mám zase jednou jediný foťák a nekouká na mě z poličky pět dalších objektivů.

Pokud budeme upřímní, fotograf sám je jediný člověk, který tu výměnu techniky zaznamená. Všechno ostatní bude záviset na tom, co s tím zvládne vyčarovat a všechno to ladění funkcí a objektivů je určené hlavně pro geek duši toho, co si s tím fotoaparátem hraje. Mějme to na paměti a bude se nám líp dýchat i s malinko starší technikou.