Jak najít ideální fotoaparát

Svůj první kompakt jsem pořizovala na doporučení příbuzných. Stalo se, že jsem skončila ve stáji Panasonic Lumix a později šla k Nikonu jenom z toho důvodu, protože jsem chtěla zkusit zrcadlovku. Tehdy jsem měla v oku i Lumix LX10 a kdo ví, jak by to dopadlo, kdybych se tehdy rozhodla jinak.

Začínala jsem na setových zoomovacích objektivech a celkem rychle jsem si pořídila první pevný objektiv – 35 mm na crop snímač. Ten se pak na dlouho stal mým nejoblíbenějším objektivem a z tohoto poznatku jsem vycházela, když jsem si vybírala pevná skla k Panasonic GX80.

Naprosto zásadní pro rozklíčování ideálního fotoaparátu je chodit fotit s čímkoliv, co je zrovna po ruce. Jedině tak zjistíte, co vám sedí nebo nesedí a kde jsou nejdůležitější prvky, které váš fotoaparát musí mít. Dokud si nebudete doopravdy jistí, nebojte se bazarových nákupů. Nechte si všechny krabice a pokud se “netrefíte” napoprvé, snadno přístroj prodáte dál za velice podobnou cenu.

Pokud máte možnost, osahejte si pár fotoaparátů na vlastní ruce. Já vím, že je to těžké. Prodejny elektroniky téměř nic z toho skladem nevedou, ale přece jenom se pár základních typů ve vitrínách objevuje. Můžete si tak zkusit tvar zrcadlovky, zkusíte si něco menšího a kluzkého a na základě svých vlastních poznatků jednodušeji rozklíčujete, který z favoritů se vám bude držet nejlíp.

V tomto případě se snažte držet teorii na minimu a rozhodněte se výhradně podle toho, jak se vám foťák drží v ruce a jak se vám s ním pracuje. Tlačítka, menu, hledáček, displej – všechno je to velice subjektivní a i když existují nezpochybnitelné pravdy, váš výběr by měl vycházet z něčeho hlubšího než je “jenom” tabulkový soupis parametrů.

Jestli máte v okolí známé, kteří fotí, zkuste je požádat o pomoc. Já jsem takto měla možnost osahat Nikon D90 ještě předtím, než jsem si koupila svůj D3100 (to byl rok 2012 mám takový dojem). A dostala jsem tak nedávno možnost zkusit Olympus EM1 mark II a zjistila jsem, že ve spojení s kvalitním objektivem se váhový rozdíl zrcadlovka versus bezzrcadlovka celkem dost ztrácí 🙂 .

Nedělejte z výběru fotoaparátu raketovou vědu a zvolte jednoduše to, co se vám bude pohodlně ovládat a kde nebudete mít důvod, proč jej nebrat všude s sebou. Co se týká objektivů, volte raději menší počet kvalitních kusů, vrátí se vám to při práci. A nezapomeňte se při tom všem bavit 🙂 .

Author: Andrea V.

2 thoughts on “Jak najít ideální fotoaparát

  1. Už mi začíná být jasné, proč bych nebyl nikdy dobrým “fotoinfluencerem”. Na téma výběru fotoaparátu bych totiž asi řekl jen tři věci: Pořiď si cokoli, nauč se to slušně ovládat a zbytek už není na foťáku ale na tobě :-).

    1. No jo, já jsem to zaobalila ještě do svých zkušeností s výběrem, ale taky mi dalo zabrat, než jsem stvořila něco smysluplného 🙂 ono je to v podstatě fuk, zvlášť v dnešní době už není nic, co by technicky obstojně neumělo fotit 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *