Sepisuju

Je rok příliš?

Omar Gonzales na Youtube řešil ve videu k Fujifilmu X-T3, že není potřeba pokaždé okamžitě nakupovat nejnovější model hned když vyjde. Mluvil tam o X-T2, o předchozí generaci, a zmínil tam, že společnost žije v šílenství zvaném “musím-mít-každý-nový-model-tytýda” – krásným příkladem jsou Apple iPhone mobily. Typ 12 je na trhu sotva tři čtvrtě roku. Už se mluví o modelu 13, který se bude prodávat nejdřív za čtyři měsíce, a jako třešnička na dortu už leakeři úplně vážně dodávají podrobnosti k typu 14, který přijde na trh nejdřív za rok a půl.

Díváme se neustále dopředu a za roh, zapomínáme žít v přítomnosti a v technice obecně se spíš díváme po tom, co ještě nemáme než abychom se učili zacházet s tím, co máme. Já jsem to viděla teď sama na sobě – mobil mi funguje, je slabé dva roky starý a já řeším, že podstatná část modelů z letošního roku má dost velký displej. Přitom moje aktuální 6,15” ještě nezačala ani kuckat.

Řešíme spíš to, co nemáme než abychom si užívali to, čeho jsme dosáhli a co jsme si dopřáli. Já vím, že výrobci jsou živí z toho, co prodají, ale třeba jen ten Youtube – kolik kanálů se věnuje recenzím a kolik kanálů se věnuje focení? Kolik kanálů zveřejňuje inspirativní videa pro fotografy, které ostatní učí dívat se kolem nebo která je vzdělávají v určitém odvětví fotografie? Bere se to tak, že se to tak nějak sveze samo. Každý počítá s tím, že když někdo hledá na internetu informace o focení, hledá technické specifikace a recenze na věci. Schází poptávka po jiném typu obsahu dost silná na to, aby se tvůrcům začalo vyplácet dělat videa trochu jinak.

Mám nasyslená dvě zoomová skla (18-55 a 55-200) a tři pevné objektivy (16 mm, 23 mm a 35 mm) , pořídila jsem si ke svojí X-T30 bazarovou X-T20 pro focení na místech, kde budu potřebovat měnit dvě skla (typicky ten teleobjektiv s něčím kratším) a začíná mi docházet, že mám jenom dvě ruce a jenom jednu hlavu. Když se na to dívám jako na soupis, dává to smysl a nezdá se to tak kalamitní stav. V praxi to vypadá tak, že mám nacpanou brašnu Tenba messenger 11″ , a to v ní nemám ani tu X-T30 s pevnou 23 mm, kterou brávám s sebou denně a používám ji na street focení.

Na denní bázi používám ani ne 20% ze svojí sbírky, a s některými kolegy jsem na tom podobně. Když jsem se ve skupině Fujifilm fotografů na Facebooku ptala kolegů, kolik měli nejvíc kusů techniky, objevily se tam i zmínky, že prodali rozsáhlou sbírku těla a skel, aby si pořídili tělo Fuji a jedno nebo dvě skla a skončili se dvěma těly a osmi objektivy.

Míváme někde slabý bod, který nás ponouká koukat po těch nových mašinkách a upozaďovat to, co máme. Někteří z nás časem zjistí, že z těch různých foťáků lezou pořád ty samé fotky a že to nové nákupy nespraví, že musíme změnit něco na svém focení. Pořád je dost těch, kteří tu hru na nové krabičky s chutí hrají a zapomínají žít a tvořit. Vždyť o tom to celé být nemá.

2 komentářů

  • Čerf

    Taky mám spoustu známých, kteří prakticky kontinuálně upgradují své fotovybavení. Já to považuju za úplně zbytečné, mám prakticky stejné vybavení už šest let a pořád mi stejně vyhovuje a nemám žádný objektivní důvod něco vylepšovat. Ale když to někoho baví, rozmlouvat mu to nebudu :-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *