Píšu

Jsi na tom líp než Ansel Adams

…Aspoň co se týká techniky. V poslední době jsem na Youtube zaznamenala zajímavou vlnu. Vyznačuje se vlogy s názvem “Your camera is better than Ansel’s” . Odkazují na ikonu fotografie, Ansela Adamse, a jemu podobné, a připomínají, že měli jeden aparát na kinofilm a pár pevných objektivů, a i přesto dělali lepší fotky, než drtivá většina z nás všech, co řešíme zrcadlovky, full frame snímače a nejnovější čipy.

Je velice snadné zapadnout do recenzí, když jich je po síti tolik. A ještě jednodušší je zapomenout fotit, když novináři se značkami rozjíždějí mohutnou kampaň zacílenou na utrácení. Těžší je vykřesat s tím, co máme po ruce životaschopný snímek.

Naštěstí jsou ty nejvýraznější vzory známé hlavně svými snímky. Ano, Jakub Kubajsz Fišer točí videa o technice Sony, o tělech, které se cenou blíží 100 000 Kč. Ale viděli jste už jeho Instagramový účet? Stejně tak Emily Lowrey. Tvoří Youtube kanál Micro Four Nerds, ale snímky, které ukazuje nakonec nezůstávají pozadu.

Souhlasím s tím, že je těžké v dnešní době zaměřit pozornost čistě na tvorbu, zvlášť když tolik Youtuberů vzalo celý marketing za špatný konec a stali se hlásnou troubou značek a potřeb marketingových ředitelů. Připomíná mi to knížky o teorii fotografování: zhusta je píšou autoři, která znáte jako spisovatele, ale už je neznáte jako fotografy, i když o sobě tvrdí, že fotí pořád.

Miroslav Čížek na Youtube tvrdí, že je potřeba hodit zrcadlovky do kanálu a nakoupit novou techniku – bezzrcadlovky, protože o “zrcadla” se z taktického hlediska žádná ze značek starat nebude. Já jsem svoji první zrcadlovku měla osm let. Nafotila jsem s ní 22 000 snímků, závěrku měla testovanou na 150 000 cyklů.

Kdybych nechtěla vyšší model skrz ovládání a nastavení a kdybych D7100 nenašla v bazaru za 11 000 Kč, dalších deset let by mi ta první vydržela. Ano, je nutné uvádět co nejčastěji, že musíme nakupovat bezzrcadlovky. Protože běžný člověk, který si jednou koupí foťák, nebude další pořádně dlouhou dobu vůbec potřebovat.

Ve věci volby základního fotoaparátu fandím Lukášovi Fronkovi. Ten u sebe ve videu naházel všechny recenzované modely do plastového boxu, zatřásl s ním a “nejlepší začátečnický model” vybral náhodně poslepu. Uvedl, že v začátečnické kategorii nejsou rozdíly tolik signifikantní, a pro fotografa bude beztak důležitější něco vybrat a začít fotit. Aneb který fotoaparát je nejlepší? Přece ten, který máte právě u sebe…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *