micro four thirds panasonic

K micro four thirds mě přivedla náhoda

Měla jsem spoustu jiných možností. Dost vážně jsem se tehdy dívala na Fujifilm. Byl to rok 2017 nebo 2018, bezzrcadlovky se teprve začaly vyhrabávat ze svých dětských nemocí a já jsem se dívala po systému, který by byl menší a hodil by se i ve chvílích, kdy se mi do té doby foťák tahat nechtělo. Buď přímo s sebou, nebo z toho batohu ven, když jsem měla “nabito” .

Dost se mi tehdy líbila taky řada Nex od Sony. Jenže ne. Já jsem si vybrala micro 4/3 a přidala jsem se tak ke skupině lidí, které minimálně dvakrát za rok prohlašují za majitele mrtvého systému. Jenže on žije a prosperuje celkem dobře, a všem těm zvěstem dobře odolává.

Panasonic byla srdcovka. Můj první kompakt byl Lumix ZX1 a mně málem spadla čelist pod stůl, když jsem zjistila, že Lumix vyrábí i bezzrcadlovky. Tehdy GF7 a 12-32mm objektiv. Sloužil mi přes rok a půl, než začal být dost pomalý. Přece jenom je to malý kompakt s dost mělkou spouští a já jsem byla zvyklá na zrcadlovku.

Pořídila jsem tedy krapet větší, GX80 z bazaru, a hned se mi lovilo lépe. A proč tak malý snímač? Protože fotím nejčastěji za denního světla a nejsem k foťáku moc brutální, co se týká osvětlení scény. A taky se nejvíc věnuju focení krajiny a přírody. Tady mi větší hloubka ostrosti nijak nevadila, spíš naopak: moje běžná pracovní clona se snížila a výbava znatelně odlehčila.

Aktuálně (červen 2020) pracuju se starším 16 MPx snímačem a zatím nevidím rezervy. Vyhovují mi rozměry a učarovaly mi Panasonic Leica objektivy, konkrétně Summilux 15 mm a 25 mm 1,4. Funguju teď hlavně přes dvě pevná skla a setové zoomy odpočívají v poličce.

Vím o tom, že nejsem trendy, ale to za pár let nemusí být ani Sony nebo Fuji 🙂 . Svět marketingu je v tomto nevyzpytatelný a pokaždé záleží spíš na tom, jak nám hračky sednou do ruky a jak se s nimi sžijeme. Protože nejlepší fotoaparát je vždycky ten, který máme u sebe.

Author: Andrea V.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *