Fotoblog

Kolik techniky má normální fotograf?

Když jsem loni v červnu prodávala veškerou svoji fototechniku, která se ještě dala prodat, protřídila jsem tři těla a “moc” objektivů. Pevných i zoomových. Měla jsem dokonalou minimalistickou představu, která spočívala v základním zoomovém objektivu 18-55, který mě popravdě lákal už od doby, kdy jsem procházela fotočasopisy a vybírala si svůj první Nikon D3100. Naneštěstí tomu fotografické Fujibožstvo chtělo jinak a já mám dvě těla, dva zoomy a tři pevná skla. A zdá se mi to moc.

Na jednu stranu se uklidňuju tím, že v tom nejsem sama. 27. května jsem na Facebooku ve Fuji skupince položila dotaz, kolik nejvíc kusů techniky v jednom okamžiku měli moji kolegové doma. S obrovským přehledem vedl Viktor Šulc se svojí půjčovnou a 1127 kusy (taková menší nefér výhoda, i když odpovídal, že nejdřív měl hodně techniky a až pak ji začal půjčovat) a pak různá směs těl, objektivů a kompaktních foťáků.

Málokdo se přiznal k jedinému tělu a k jednomu nebo ke dvěma objektivům. Na jednu stranu, když máme stroj s výměnným objektivem, chceme logicky užívat těch výhod a koupíme si víc kousků, abychom si mohli hrát. A užíváme si pevných skel, která bývají menší a lehčí než podobně světelné zoomy. Stejně mě nejvíc zaujala myšlenka, se kterou přišel Denis Forbrich. Že prodal svoji obsáhlou Canon výbavu, aby si koupil jeden foťák a jeden nebo dva objektivy. No naskákalo mu to taky, ale zmínil přesně tu samou myšlenku, se kterou jsem do toho všeho šla já. Minimalismus!! Stejně mám jenom jednu hlavu a dvě ruce. A stejně zjišťuju, že jsem v jednu chvíli schopná fotit pouze jedním objektivem.

Jedno tělo, dvě skla a šmytec. Fuji 18 mm 1,4 a 35 mm 1,4 a nazdar. Místo toho se mi to naskládalo a dost si hraju s myšlenkou, že minimálně 55-200 prodám někomu dál. Nechci skončit jako sysel, zvlášť po posledních zkušenostech s bazarovou X-T20. Na ni jsem si našroubovala malou 16 mm 2,8 a po chvíli zvykání s ní velice ráda fotím. Mám ji položenou na stole a vím, že tam je připravená k focení. Na momentky a na pohotové focení mi přirostla k ruce i s tím objektivem. Vyhovuje mi, že nemusím přemýšlet, že tam prostě je i s tím sklem a já ji jenom vezmu a fotím. Nepřemýšlet čím fotit, přemýšlet co fotit.

Jsem typ, kterému jedno ohnisko vyhovuje. Vyzkoušela jsem si to už nesčetněkrát a pokaždé u toho modelu skončím. Jenom bych se už jednou pro vždy mohla naučit nechávat od fototechniky krabice. Kdo to má prodávat bez nich?

2 komentářů

  • Čerf

    Tělo používám jen jedno od Canonu (další dvě stará mám ve skříni, ale ty už léta nepoužívám). Pak mám tři zoomy (širokoúhlý 17-40, standardní 24-70 a teleobjektiv 70-200) a dva pevné objektivy (macro 100 a 50/1.4). tuhle sestavu mám už pár let beze změny, protože pokrývá prakticky všechno, co potřebuju. Oči by samozřejmě chtěly leccos, ale rozumný důvod pro další rozšiřování aktuálně není :-).

    • Andrea Vyorálková

      Já jsem se dostala do stavu, kdy vybírám stále ta samá ohniska u objektivů, případně se liší jenom málo. Vím, co potřebuju a čas od času mě chytne blbá, ale naštěstí to hodně rychle zase přejde 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *