Píšu

Krušné začátky: Kde vzít základ a nekrást?

Na to, kolik je na internetu kanálů o fotografování se jenom málo z nich věnuje fotografii jako takové. Hlavní zaměření je na recenze, a pokud byste tvůrcům sebrali hračičky na testování, nezůstal by žádný obsah. Je to trochu škoda, protože se ztrácí zaměření na to, co je doopravdy důležité: zaměření na fotku a na obsah jako takový.

Paradoxně zrovna v době, kdy koupit fotoaparát není takový problém, je obtížné něco vybrat. Ne že by schopné nástroje nebyly. Jenom jich je až moc, běžné použití na sociální sítě a vyvolání 10×15 zvládne i mobil a na fórech se aktuálně člověk rady moc nedočká. V okamžiku, kdy se vám na otázku: “Co si s sebou berete na focení dovolené” sejdou odpovědi jako plavačák, psa a manželku je myslím už každému jasné, že online porandám zvoní umíráček 🙂 .

Je škoda, že tolik fotowebů vzniká jenom jako místo pro kvalitativní hodnocení techniky, když by drtivá většina fotografů na startovní čáře ocenila spíš inspiraci a podněty, které jsou pro fotografa doopravdy důležité. Jak jinak se vyznat ve všech těch udělátkách, která výrobci přidávají do aparátů zhusta jenom proto, aby měli ve specifikaci o řádek navíc?

Inspirace se v aktuální internetové džungli hledá složitě; zvlášť taková, která by člověku k něčemu byla. Zatím se jako zdaleka nejlepší postup jeví najít fotografy blízké vizuálnímu stylu, obklopit se jejich tvorbou, nasát “energii” z jejich tvorby a chodit pravidelně tvořit. Aspoň ze ženského pohledu věci; od věků jsme materie spíše intuitivněji založené, a jako takovým se nám nejlépe existuje s energií a s vibracemi, i když tomu neříkáme “jemnohmotný svět” a ezoterice jako takové nevěříme.

Za normálních okolností bych poradila zajít do obchodu a osahat si pár nástrojů. Pro fotografy žijící v okolí Brna, Prahy a Ostravy to řešení je; “bydlí” tam Megapixel a Fotoškoda a je možné tam zajít a pár aparátů si osahat. Před rokem jsem řešila bezzrcadlovku a chtěla si takto osahat nějaký ten Fuji, nějaký ten Pen a pár hračiček navíc. Jenže “normální” elektra nic z toho skladem nevedou, objednávají až na závaznou objednávku a zájemci tak zůstává internet bez možnosti fyzického kontaktu, který je pro vytvoření nebo nevytvoření jakéhosi pouta potřebný i pro ženy:) . A intuice, ale vybírat “duší” nebo srdcem, chcete-li, je spíš doménou ženské části stvoření a zrovna argument: “Protože se mi to líbí” je pro muže nedostatečný důvod. I když ono “Mně se to líbí” skrývá u ženy daleko víc dojmů, než by nezasvěcený člověk řekl.

Kdysi (nějakých deset let zpátky) jsem se pošklebovala jenomu kolegovi, který pořizoval teleobjektiv se světelností 2,8 z bazaru z druhé ruky. Po deseti letech zkušeností je bazar moje první rada, když někdo fakt neví. Koupíte za pár korun, zkusíte, a když to nevyjde, za velice podobný peníz prodáte. Pokud fakt nemáte představu a víte jenom, že vám mobil na focení nevyhovuje, je to nejjednodušší možné řešení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *