Nedaří se fotky? Třeba se s tím dá něco dělat

Praxe dělá mistry. S tímto vědomím chodíme pravidelně ven s našimi foťáky a nosíme domů více či méně podařené snímky. Kolikrát se ale stane, že po stažení fotek do počítače už nejsem tak na větvi z toho, co jsme nafotili. Jako kdyby z toho focení nevznikla ani jedna rozumná fotka.

Je to doopravdy tak zlé?

Dá se fotka ořezat nebo upravit expozice? Jasně, náš mozek si může dát dovolenou. A tím, že jsme hobbíci si můžeme dovolit přijít bez jediné schopné fotky. Ale přiznejme si to: je to zásah pro naše ego 🙂 Dá se kompozice poladit ořezem? Je fotka pokažená jenom světly a stíny, které by se daly poladit v RAW editoru? Pokud je neostrá, rozmazaná nebo rovnou nemá hlavu ani patu, nic se dělat nedá. Ve spoustě případů se něco zachránit dá.

Zaměř se na málo

Pokud cítíš, že to dnes fakt nejde, omez si námět. Vyber si jedno místo a zaměř se na vyfocení jedné fotky nebo dvou. Dej si na čas, kompozičně se drž při zemi (jeden hlavní motiv, žádné rušivé prvky) a přefoť obrázek tolikrát, dokud z toho nevyleze něco schopného. To je velká výhoda digitálů – všechno se dá smazat.

Běž blíž

Nejde to ani za živý svět, ať děláš co chceš? Zkus jít co nejblíž ti dovolí ostření objektivu. Zaměř se na minimální zaostřovací vzdálenost a osekej zamýšlený motiv na minimum. Zvlášť ze začátku máme všichni sklony ignorovat všechny ty prvky, které jsou v našich snímcích navíc. Čím dřív se naučíme chodit doopravdy blízko k motivu, tím rychleji se budeme zlepšovat.

Dej si pauzu

Muselo se to tady objevit. Zajdi si na kávu, foťák schovej, provětrej si hlavu a vyraz znovu někam jinam. Nejsme roboti, i když se profesionálové dostanou praxí do stavu, kdy přinesou použitelné fotky za jakékoliv situace. Nemusí tě z toho popadat deprese. Chce to cvik a občas to chce pauzu. Zase si ale nepoplést zdravotní přestávku s prokrastinací, tudy by to taky nešlo.

Dokud tě focení neživí, mělo by tě hlavně bavit a dělat ti radost. Je v pořádku překonávat svoje hranice a posouvat svoje limity dál. Netlačte při tom ale na pilu a nezapomínejte se bavit.

Author: Andrea V.

2 thoughts on “Nedaří se fotky? Třeba se s tím dá něco dělat

  1. Zachraňovat nějak zmršenou fotku má podle mě smysl jen ve dvou případech: Vznikne-li záchranou fotka mimořádná nebo zachycuje-li snímek neopakovatelnou situaci. Všechno ostatní, jsem přesvědčený, patří hluboko do koše. Dobrá fotka se nepovede každý den, někdy ani každý měsíc, ale je zbytečné se tím nechat odradit, protože bez náležité snahy se to nepovede nikdy :-).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *