Proč je vhodnější vlastnit jediný fotoaparát?

Z jakéhokoliv důvodu se může stát, že se vám doma nahromadí víc fotoaparátů. Ti starší budou mít doma nějaký ten kinofilm (ty mívají čestné místo na poličkách) , a snadno se může stát, že k “pořádnému” foťáku budeme mít v některém šuplíku nějaký ten kapesní kompakt (dnes už asi víc mobil, co naděláme) .

Jsem zastáncem jediného systému, nepočítám do toho nutnost záložního těla. Člověk si řekne, že to přece nevadí. Chleba to nežere, fungovat to funguje, tak proč se toho vzdávat? Navíc se s levnější APS-C zrcadlovkou a objektivy můžeme dostat do stavu, kdy se prodej přes bazar těžce nevyplatí z finančního hlediska.

Prodat, nebo neprodat?

Full frame stroje si jak-tak svou hodnotu udržují, ale naposledy mě šokovala nabídka výkupu techniky na Sigmu 50-150 mm f 2,8. Nabídli mi “celých” 500 Kč. Prodávejte pak něco. I přesto si myslím, že je vhodné minimálně nabalit všechno do starých fotobrašen a batohů nebo do krabice a celé to strčit někam do skříně nebo pod postel. Tak, aby to nebylo na ráně.

Setové objektivy můžete poslat dál za symbolickou cenu, pokud jsou netknuté, krytky a sluneční clona jsou výhodou. Jinak platí, že třeba web Bazarfoto.cz má v nabídce tunu setových objektivů za pár peněz a tato konkrétní skla mají sklon se spíš hromadit.

Čím víc systémů, tím víc fotograf

Dokud budete mít po ruce několik funkčních systémů, budete svoje finanční prostředky používat na udržování obou. Budete si říkat co kdyby náhodou a místo cestování a focení budete utrácet za dvojí doplňky.

Když na to focení dojde, budete přemýšlet, který foťák vzít na které “normální” focení. Když jeden ze systémů použijete víckrát za sebou, bude vám líto, že ten druhý leží ladem. Zase budete mít plnou hlavu myšlenek jeden systém versus druhý, a ani ty přechody jedna ergonomie versus druhá nebude zrovna dvakrát ideální.

Co s tím vším?

Vím, že se krabice často řeší. Že jako spotřebitel můžete nově reklamovat i bez originálních krabic, ale právě existence originální škatule s původní dokumentací pomůže, pokud byste se časem dostali do stavu, že budete prodávat. Ať už sami za sebe, nebo přes nějakou třetí stranu.

Pokud budete mít výbavu jen asi rok, jak jsem měla já svoji micro four thirds, je velká šance, že s existencí dokladů a škatulí prodáte celou výbavu a z utržených peněz pořídíte základ nového systému. Pokud budete mít DSLR už deset let, bez krabic a dvě třetiny z bazaru a z druhé a třetí ruky jako já, jakýkoliv prodej se nevyplatí. Aspoň pokud byste si chtěli vydělat na nový systém.

Author: Andrea V.

2 thoughts on “Proč je vhodnější vlastnit jediný fotoaparát?

  1. Ono se to víc než fotoaparátů týká opravdu různých systémů. Já mám třeba tři těla od Canonu (full frame, malý čip, analog), které můžu využít se stejnými objektivy, a považuju to za výhodu. Ale udržovat a hlavně rozvíjet dva různé systémy mi taky nedává moc smysl. I když – takovou dvousystémovou kombinaci full frame zrcadlovky od Canonu a full frame kompaktu od Leicy bych uměl využít velmi dobře :-).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *